U organizaciji Fondacije Centar za javno pravo, sarajevskog biroa Konrad-Adenauer fondacije i Udruženje politologa Sarajevo, povodom godišnjice potpisivanja Dejtonskog sporazuma, na Fakultetu političkih nauka održat će se 14. decembra 2010. kolokvij „Deparlamentarizacija ustavotvorstva“. Riječ je o pravničko-politološkoj diskusiji o vraćanju na snagu Ustava Republike BiH iz 1974. godine i relevanciji konventskog modela kao prihvatljivog ustavotvornog procesa za današnju BiH. Dikusija će se orijentirati prema tezama izloženim u studiji Edina Šarčevića „Ustav iz nužde“ (Rabic-ECLD, Sarajevo 2010).
Kolokvij je zamišljen kao otvorena diskusija i razmjena argumenata iz koje bi pravnici i politolozi, zajedno sa učesnicima, uspostavili kriterije prihvatanja i odbacivanja „deparlamentarizacije ustavotvorstva“ kao modelskog pristupa krizi bosanskohercegovačke ustavnosti. Očekujemo da će diskutanti suočiti jurisprudenciju i politologiju sa pravnom i političkom praksom i da će se dobiti prihvatljive ocjene o značaju jedne zaboravljene norme: „Ako se Međunarodni mirovni sporazum za BiH i Ustav BiH ne budu provodili, Republika BiH može proglasiti nevažećim Međunarodni mirovni sporazum za BiH i nastaviti da djeluje kao međunarodno priznata, suverena i nezavisna država, u skladu sa Ustavom Republike BiH“ (čl. 1 st. 2 Zakona o izmjenama i dopunama Ustava Rep. BiH, 12. 12. 1995).
Kao uvodni referenti i diskutanti pozvani su: mr. Faris Vehabović (sudija Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine), prof. dr. Kasim Trnka (učesnik i akter pravnog preoblikovanja Republike BiH u dejtonski model), prof. dr. Edin Šarčević (autor studije Ustav iz nužde i profesor Pravnog fakulteta Leipzig), prof. dr. Goran Marković (Univerzitet Istočno Sarajevo), doc. dr. Tarik Haverić (Pravni fakultet Zenica), prof. dr. Asim Mujkić (Fakultet političkih nauka Sarajevo), prof. dr. Nerzuk Ćurak (Fakultet političkih nauka Sarajevo), doc. dr. Zarije Seizović (Fakultet političkih nauka Sarajevo), doc. dr. Dino Abazović (Fakultet političkih nauka Sarajevo), prof. dr. Svjetlana Nedimović (Sarajevo School of Science and Technology) i prof. dr. Ugo Vlaisavljević (Filozofski fakultet Sarajevo).
Pristup kolokviju je slobodan. Broj mjesta za sjedenje je ograničen kapacitetima sale.
ČLANCI O ODR®ANOM KOLOKVIJU: